Umesto nekadašnjih dugačkih lista čekanja dece za vrtiće i velikih troškova koje su roditelji imali, u Beogradu danas više od 80.000 mališana besplatno boravi u predškolskim ustanovama.
Obuhvat dece uzrasta od godinu do šest godina predškolskim obrazovanjem veći je od 80% što je u rangu najrazvijenijih evropskih zemalja.
Po prvi put, 2023. godine, doneta je odluka da svi vrtići na teritoriji Grada Beograda budu besplatni, kako državni, tako i privatni vrtići koji se nalaze u sistemu Grada. Do 2023. godine maksimalni iznos subvencije za privatne vrtiće bio je 22.000 dinara, a subvencija je umanjivana u odnosu na broj dana koje deca nisu dolazila u vrtić. Ova odluka je ukinuta, a subvencija je prvo podignuta na 100 odsto ekonomske cene (28.000 dinara), a zatim je ekonomska cena podignuta na 33.000 dinara i uveden novi način subvencionisanja vrtića.
Izgrađeno je nekoliko predškolskih ustanova, poput vrtića u Ulici Pavla Vuisića u naselju Altina 2 u Zemunu, u Mladenovcu i u Bariču, gde mesta ima za 250 mališana - ovo obdanište je jedno od najvećih u gradu. Otvaranjem obdaništa u Bariču, rasterećeno je ono u Obrenovcu za koje, po prvi put nije bilo liste čekanja.
Do kraja 2025. godine biće završeno 8 novih vrtića čija je gradnja trenutno u toku, a završava se projektovanje i sva neophodna dokumentacija za 20 novih vrtića. Uz tri koja su završena to će biti 31 novi vrtić u Beogradu do 2027. godine.
U naselju Braće Jerković na Voždovcu se trenutno gradi vrtić koji će se prostirati na 1.800 kvadrata i moći da primi između 270 i 300 mališana.
U toku je i izgradnja vrtića u Borči, koji će se nalaziti u blizini novog Doma zdravlja. Takođe, u naselju Ovča se gradi obdanište koje će imati centralnu kuhinju za sve predškolske ustanove na levoj obali Dunava.
Gradnja dva vrtića počela je u Bloku 62 na Novom Beogradu i u Stepojevcu. Biće otvorena i predškolska ustanova u Umčarima, smeštena u prelepom objektu rekonstruisane stare škole, koja nije radila od sedamdesetih godina. Rekonstruisanjem i izgradnjom vrtića, mališanima na teritoriji Grada Beograda biće omogućeno odrastanje i obrazovanje u kvalitetnim i modernim uslovima.
Kako bi se roditeljima pružila dodatna podrška u pripremi dece za budućnost, Grad Beograd je uveo i besplatne časove engleskog jezika za sve predškolce.
Do novembra 2023. godine, engleski jezik je bio jedna od aktivnosti koji su roditelji plaćali, a uvođenjem ove socijalne mere, svi predškolci u vrtićima na teritoriji Grada Beograda imaju priliku da besplatno uče ovaj strani jezik.
Na kraju svake predškolske godine, deca dobijaju sertifikate o nivou znanja engleskog, čime stiču potvrdu za rad i trud koji su uložili na časovima.