Rekonstrukcija Pozorišta „Boško Buha” u Beogradu počela je u aprilu 2024. godine i predviđa se da će biti završena početkom 2026. Projekat je dugo odlagan zbog nerešenih imovinsko-pravnih pitanja, koja su konačno rešena 2023. godine.
Od svog osnivanja, 1950. godine, pozorište „Boško Buha" radi u palati „Reunion” na Trgu Republike, koja datira iz 1930. godine. Ona je izgrađena kao stambeno-poslovna zgrada i samo prilagođena pozorištu, a nakon mnogo decenija upotrebe bila je neophodna njena ozbiljna rekonstrukcija.
Pre početka radova je bilo neophodno rešiti brojna i komplikovana imovinsko-pravna pitanja vezana za delove palate. Ovi problemi rešeni su tek 2023. godine kada su vlasnički odnosi razjašnjeni i obezbeđeni pravni uslovi za početak obnove.
Bilo je neophodno i usaglašavanje sa nadležnim institucijama za zaštitu kulturnog nasleđa, budući da palata „Reunion” ima istorijsku i arhitektonsku vrednost. Ova višespratnica se nalazi na jednoj od najvažnijih lokacija u centru grada, preko puta Narodnog muzeja i Narodnog pozorišta.
Rekonstrukcija Pozorišta „Boško Buha“ bila je potrebna zbog nekoliko ključnih razloga:
Zastarelost infrastrukture: Zgrada je stara više od 90 godina i poslednjih decenija nije bila adekvatno održavana. Instalacije (električne, vodovodne i grejne) bile su u lošem stanju, što je stvaralo probleme za normalno funkcionisanje pozorišta. Scena, rasveta i zvučna oprema nisu odgovarale savremenim standardima izvođenja predstava.
Bezbednosni razlozi: Zbog dotrajalosti zgrade i unutrašnjih instalacija, postojala je potreba za unapređenjem bezbednosnih uslova, kako za publiku, tako i za zaposlene. Ovo uključuje sistem protivpožarne zaštite i evakuacione puteve, koji su morali biti modernizovani.
Povećanje kapaciteta i funkcionalnosti: Pozorište je decenijama koristilo prostorije koje nisu bile dovoljno velike ili prilagođene savremenim potrebama. Rekonstrukcija omogućava bolje iskorišćenje prostora, kao i dodatne sadržaje za umetnički i administrativni rad.
Zaštita kulturnog nasleđa: Zgrada na Trgu Republike ima istorijski i arhitektonski značaj, pa je obnova neophodna da bi se sačuvao njen izgled i vrednost za buduće generacije.
„Želim da brojne kulturne aktivnosti i sadržaji postanu sastavni deo odrastanja najmlađih Beograđana. Za to mi je potrebna podrška svih kulturnih radnika, da zajedničkim snagama pokušamo da sve kulturne sadržaje u Beogradu približimo njegovim građanima. Siguran sam da ćemo za nekoliko godina svi moći da vidimo benefite koji će doneti ovakav pristup kulturi."