Rekonstrukcija zgrade Muzeja grada Beograda u Resavskoj ulici, nekadašnje zgrade Vojne akademije, predstavlja projekat od nacionalnog značaja.
Završetak rekonstrukcije planiran je za početak 2026. godine, čime će Muzej konačno dobiti svoj stalni dom nakon decenija privremenih rešenja.
Rekonstrukcija zgrade u Resavskoj ulici obuhvataće njen preobražaj u značajnu kulturnu ustanovu na 17.000 kvadratnih metara, što je čini najvećim muzejom u Srbiji.
Projekat uključuje nove prostorije za stalne i privremene izložbe, edukativne radionice, kao i depoe za slike, skulpture i nameštaj. Planiran je i javni deo sa otvorenim lapidarijumom i amfiteatrom u dvorištu muzeja.
Ova zgrada će imati suteren, prizemlje, dva sprata i povučeni sprat, sa fokusom na modernu i funkcionalnu organizaciju prostora.
Muzej grada Beograda trenutno je smešten na nekoliko različitih lokacija. Eksponati i zbirke se nalaze u različitim muzejskim objektima širom Beograda.
„Narod koji ne vodi računa o svojoj kulturi i kulturnom uzdizanju nacije ne vodi računa ni o svojoj budućnosti niti može da računa na prosperitet.“
Nova zgrada Muzeja grada Beograda je projektovana krajem 19. veka i ima značajnu istorijsku vrednost.
Prostire se između ulica Nemanjine, Resavske i Birčaninove i u njoj će po završetku radova biti izložena stalna postavka Muzeja koji čuva više od 130.000 artefakata.
Tokom rekonstrukcije će se voditi računa i o visokoj arhitektonskoj vrednosti ove zgrade koja će biti modernizovana uz očuvanje njenog istorijskog karaktera i estetskih vrednosti.
Najveći muzejski kompleks u Srbiji obuhvataće prostor za stalne i privremene izložbe, edukativne radionice, predavanja i kulturne događaje.
Nova stalna postavka će prikazivati istoriju Beograda od praistorije do savremenog doba, uključujući arheološke, umetničke i istorijske eksponate, kao i predmete iz legata poznatih umetnika i ličnosti Beograda.
Rekonstrukcija je deo šire strategije razvoja muzejske infrastrukture u Beogradu, koja uključuje i otvaranje drugih novih muzeja u narednim godinama.