Grad Beograd kontinuirano radi na rekonstrukciji postojećih i izgradnji novih gradskih pijaca stvarajući bolje uslove i za kupce i za prodavce.
Konstantno se ulaže u rekonstrukciju i modernizaciju gradskih pijaca. Od kada je na čelu grada gradonačelnik Aleksandar Šapić obnovljeno je nekoliko pijaca među kojima su „Stari Merkator”, pijaca u Borči, otvoren je novi „buvljak“, Otvoreni tržni centar na Miljakovcu, a u toku su radovi na pijacama u Obrenovcu i Lazarevcu.
„Pijace su važno mesto za sve građane i ukoliko one nisu uređene i svrsishodne, onda je to ogledalo svih nas."
Tokom 2025. godine počinju i radovi na obnovi „Kalenić“ pijace. Rekonstrukcija jedne od najpopularnijih pijaca u gradu podrazumeva njenu podelu na četiri celine, a stanovnici Vračara, ali i celog Beograda uživaće u kupovini nakon završetka radova.
U izradi su i projekti za „Bajloni“ i pijacu u Mladenovcu, kao i za pijacu na Banovom brdu.
Na Banovom brdu u planu je da se uz pijacu napravi mali trg koji je povezan sa parkom, parkingom i pijacom. Okolina pijaca biće uređena tako da bude mesto za okupljanje građana, a izgradnjom parkinga i garaža rešiće se problem parkiranja i gužvi u tim delovima grada.
Grad Beograd je rešen da se beogradske pijace urede, a sve one kojima je to potrebno, ozbiljno rekonstruišu.
Rekonstrukcija pijace u Borči je završena u oktobru 2023. godine i poboljšala je uslove kupovine za oko 40.000 sugrađana koliko ih se ovde snabdeva voćem, povrćem i ostalim potrepštinama.
U okviru radova, asfaltirano je 2.400 kvadratnih metara pijačnog platoa, postavljene su 144 nove tezge u zelenom delu i 40 novih i modernih boksova u zanatskom delu pijace.
Potpuno je obnovljen i deo pijace za prodaju proizvoda životinjskog porekla, gde je postavljeno 18 rashladnih vitrina u kojima se prodaju jaja, meso, domaći mlečni i suhomesnati proizvodi. Oko pijace „Borča” je regulisan na nov način i saobraćaj kako bi se izbegle gužve.
Zahvaljujući potpunoj revitalizaciji celog prostora na pijaci „Stari Merkator" uslovi prodaje su znatno poboljšani.
Pijaca je otvorena još 1972. godine, a izgrađena je u okviru velikog trgovinskog kompleksa, u samom centru opštine Novi Beograd. Sada je na njoj urađena potpuno nova krovna i podna obloga, kao i ventilacija, a na svim ulazima su nova, automatska vrata. Postavljene su nove vodovodne i kanalizacione cevi, ugrađena je nova spoljna stolarija i okrečeni svi zidovi unutar pijačnog dela.
Pijaca je opremljena sa 144 tezge i 20 rashladnih vitrina, a sređeni su i lokali koji se nalaze unutar pijace.
Uređen je i poseban deo za cvetnu pijacu gde potrošači, uz redovnu nabavku, mogu da pazare i saksijsko i rezano cveće, kao i sadnice, a u zimskom periodu i jelke.
Obnovljen je i pijačni plato i mobilijar, a pijaca je dobila i podzemnu garažu sa dodatnim parking-mestima.
„Želimo svim beogradskim pijacama da damo novi sjaj, a da istovremeno zadržimo njihovu tradicionalnu ulogu u društvu."
Novi „buvljak“- Otvoreni tržni centar otvoren je u Vareškoj ulici na Miljakovcu prostire se na 12.000 kvadratnih metara, ima 230 tezgi, 60 lokala i 130 parking-mesta.
„Novi OTC ima mnogo kvalitetnije uslove za zakupce, ali i za ljude koji dolaze da kupuju, u odnosu na stari koji se nalazio na Novom Beogradu“.
Prostor je urađen po svim svetskim i evropskim standardima, ima mnogo kvalitetnije uslove za zakupce, ali i za ljude koji dolaze da kupuju, u odnosu na stari koji se nalazio na Novom Beogradu.
Vrednost radova iznosi nešto više od 900 miliona dinara.
Lazarevac dobija novu pijacu, trg, parking i podzemnu garažu. Razvoj rubnih opština jedan je od prioriteta Grada Beograda i politike koju vodi gradonačelnik Aleksandar Šapić.
Pijace su sastavno mesto naše kulture i one su sada u potpunom novom ruhu, po novim standardima.
Nova pijaca u Obrenovcu najbolji je odgovor na potrebe građana koje stari pijačni kompleks više nije mogao da podmiruje.
Na prostoru između ulica Vuka Karadžića, Vojvode Mišića, Doma zdravlja i gradskog trga, gradi se moderan objekat sa dve zatvorene hale.
U jednoj su predviđene tezge za zelenu pijacu, a u drugoj rashladne vitrine za mlečne proizvode. Nova pijaca donosi još jedno važno rešenje za Obrenovčane i njihove goste - podzemnu garažu, sa 75 parking-mesta.
Na ovoj pijaci će biti obezbeđeni bolji uslovi za plasman robe lokalnih poljoprivrednika i proizvođača, kao i udobnija nabavka za sve kupce koji se na pijaci snabdevaju.
Radovi na rekonstrukciji i modernizaciji Kalenić pijace trebalo bi da počnu tokom 2025. godine.
Ova pijaca prostire se na oko 10.000 kvadratnih metara i predstavlja jednu od najvažnijih pijaca u našem gradu.
Prva celina obuhvatiće najveći deo pijace sa 510 tezgi, četiri pjacete sa česmama i klupama i biće natkrivena nadstrešnicom. Druga celina će se fokusirati na gastronomske objekte, uključujući prodaju prehrambenih proizvoda i pripremu gotove hrane, dok je treća predviđena za objekat mlečne hale i nalaziće se na uglu Njegoševe i Ulice Maksima Gorkog.
Mlečna hala imaće 50 prodajnih mesta i biće opremljena specijalizovanim prostorom za prodaju mlečnih proizvoda. Popločani prostor (Plato Soje Jovanović) na raskrsnici Maksima Gorkog i Njegoševe ulice, sa tribinama koje će ujedno biti i pristupno stepenište ka objektu mlečne hale, predstavljaće četvrtu celinu.
Jedna od omiljenih pijaca Beograđana izgrađena je 1926. godine. Do sada je nekoliko puta bila rekonstruisana, ali nikada na ovako obiman i sveobuhvatan način, a po oceni magazina Financial Times proglašena je za jednu od najboljih na svetu.
Otvorena je i nabavka za projektovanje pijace Skadarlija i zajedno sa rekonstruisanom Kalenić pijacom, novim objektima u Lazarevcu i Obrenovcu, Beograd će dobiti četiri potpuno nove, moderno opremljene pijace.
Tako će i ovaj deo grada dobiti savremeni pijačni prostor koji će u ponudi imati brojne sadržaje.
Pored prodajnog dela predviđena je i izgradnja podzemne garaže sa 305 parking-mesta u tri nivoa, a u sklopu parcele pijace nalaziće se i metro stanica Skadarlija.
Pijaca „Zemun”, koja je smeštena u starom jezgru ove beogradske opštine, u potpunosti će biti revitalizovana, saopšteno je iz JKP-a „Beogradske pijace”.
Pijaca će imati izgled koji će se uklopiti u ambijentalnu celinu starog jezgra Zemuna. Biće postavljena nova oprema, nadstrešnica, kao i gastro blok namenjen svim ljubiteljima dobre kuhinje, pozitivne energije i prijatne atmosfere.
Posetioci će moći da uživaju u kupovini i raznovrsnim street food restoranima, ali i u uređenoj pijaci.
Kada je uređen, Zeleni venac je postao centralno gradsko mesto i saobraćajno čvorište na kojem su se ukrštali putevi onih koji su putovali u Beograd ili odlazili iz njega.
„Zeleni venac" je jedna od najstarijih i najposećenijih beogradskih pijaca. Izgrađena je 1920. godine.
Zbog jedinstvenog arhitektonskog rešenja čitav kompleks pijace „Zeleni venac“ proglašen je spomenikom kulture od posebnog značaja.
Koliko je omiljena među narodom pokazuje i to da su je Beograđani nazvali „kraljicom pijaca”.
Ona za građane nije samo pijaca, već mesto susreta i razgovora, ovde svaka tezga ima svoju priču, a lokacija u samom centru grada na okretnici autobusa, omogućava brz i lak dolazak do nje. U budućnosti, prema planovima Grada Beograda i ona će biti preuređena.