Jedinstvena zelena oaza u dužini od 4.600 metara prostiraće se od Beton hale do Pančevačkog mosta i spojiće grad sa priobaljem.
U toku su radovi na drugoj fazi izgradnje Linijskog parka.
Linijski park je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata na uređenju Beograda koji će dodatno ozeleniti naše priobalje i otvoriti grad ka svojim rekama.
Linijski park će imati 10 celina.
Projekat Linijskog parka, suštinski će promeniti sliku Beograda.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je naglasio je da će nakon što park bude završen, ovo šetalište biti jedno od najlepših u ovom delu Evrope.
Prvi korak u uređenju priobalja bilo je uklanjanje pruge kao fizičke barijere za otvaranje grada ka rekama.
Na konkursu koji je Grad Beograd raspisao izabrani su mladi arhitekti, koji su projektovali 10 celina parka. One će gradu uz mnogo zelenila doneti nove zabavne i sportske sadržaje, kao i prostor za odmor i predah.
Linijski park će konačno spojiti grad sa priobaljem, a ta jedinstvena zelena oaza pored dve reke obuhvata deo teritorija opština Stari grad i Palilule.
Ovaj park je koncipiran po ugledu na čuveni High Line park u Njujorku, linijski park „Zagrađe” u Moskvi i „Rejl koridor” u Torontu.Jedinstven je po tome što su planovi za svaku celinu izradili različiti inženjeri.
Ideja je da ono najlepše što grad Beograd ima, a to su dve reke na kojima leži, na najbolji mogući način iskoristimo."
Nakon sprovedenog javnog arhitektonskog konkursa za koji se prijavilo više timova i pojedinaca, proglašeni su pobednici, a za svaku od tih deset celina izabrano je različito idejno rešenje. Na izradi idejnih rešenja radilo je više od 50 timova i pojedinaca.
Budući Linijski park obuhvataće prostor između SC „Gale Muškatirović", regulacije reke Save do Beton hale, kao i regulacije Bulevara vojvode Bojovića i Dunavske ulice, uključujući i komplekse Toplane „Dunav" i Marine „Dorćol".
Izmeštanjem pruge oko Kalemegdana i prenamenom saobraćajne u zelene površine javne namene, formirani su uslovi da dragoceni, a sada devastirani javni prostor u centralnoj gradskoj zoni dobije sadržaj javnog parka.
„Projekat Linijskog parka, koji će suštinski promeniti sliku Beograda, pored izgradnje brojnih sportskih terena, igrališta, biciklističkih staza, obuhvata i šetalište koje će se pružati duž obale Dunava, sve do Pančevačkog mosta“, rekao je tokom jednog od obilazaka trase budućeg Linijskog parka gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
U neposrednoj blizini ovog zelenog javnog prostora nalaze se brojne istorijsko-kulturne znamenitosti, sportski centri i turistička infrastruktura, poput Beogradske tvrđave, Beton hale, putničkog pristaništa na Savi, SC „Milan Gale Muškatirović“, Dunavskog keja... A pored ovih postojećih sadržaja, na obodima planiranog zelenog pojasa planirani su i brojni budući projekti poput Marine Dorćol, rekonstrukcije termo-elektrane „Snaga i svetlost”, zona industrijskog nasleđa, kao i stambenih projekata „Novi Dorćol”,„Duga” i „Luka Beograd”.
Gradonačelnik Aleksandar Šapić je najavio da će po završetku izgradnje Linijskog parka, svi oni koji rekreativno vole da voze bicikl imati mogućnost da od Pančevačkog mosta, preko „Beograda na vodi“ stignu sve do Ade Ciganlije.
„Linijski park" - reč je o funkcionalno uređenom skupu zelenih površina koje su u skladu sa ekološkim trendovima očuvanja životne sredine i podizanja kvaliteta života građana.
Park je planiran kao deo jedinstvenog sistema zelenih površina Beograda, koji je uređen tako da kombinuje ekološke, društvene i ekonomske usluge.
Predviđeno je da se u parku nalaze različiti tematski ozelenjeni prostori, kao što su cvetni vrtovi, bašte s aromatičnim biljem, ali i mesta na kojima će biti realizovano urbano pčelarstvo, tu će biti i savremeni sistem za sakupljanje atmosferskih voda i druga prirodom inspirisana rešenja.
Plato i pokriveni amfiteatar biće mesto za edukaciju na otvorenom, a predviđeni su i otvoreni tereni za rekreaciju: dečja igrališta, tereni za košarku, fudbal, badminton, odbojku i jogu.
Jedan od važnih zadataka bio je i povezati park sa celim gradom. Na ovaj način učinjena je transformacija bivše pruge u Linijski park, jedinstveni zeleni koridor - još se u materijalu za rani javni uvid navodi da pretežnu namenu ovog prostora čine zelene površine.
Ovaj projekat, biće izgrađen u nekoliko faza. Grad planira da u ovaj projektat uloži 10,2 milijarde dinara, odnosno oko 87,2 miliona evra.
Prva faza projekta, koja obuhvata deo od Beton hale do Bastiona Svetog Jakova, otkrila je „Vodenu kapiju" kao novu atrakciju Beograda.
Grad je uspeo da dobije sve građevinske dozvole za naredne faze, a plan je da se radovi odvijaju postepeno, celina po celina, s ciljem da se kompletira celokupna trasa do Pančevačkog mosta.
Linijski park sadrži:
- 5 kilometara biciklističkih staza
- 100.000 kvadratnih metara pešačkih površina
- 200 hiljada metara kvadratnih zelenih površina
- 5.000 novih stabala
- 500 klupa za posetioce
Radove na prvoj celini Linijskog parka završilo je „Gradsko zelenilo".
Prema projektu, Linijski park imaće pešačke i biciklističke staze, platoe za izložbe, festivale, klizanje, dečja igrališta, sportske terene na otvorenom, trim-staze, skejt park, kafiće, restorane, umetničke paviljone, edukativne centre. Novom zelenom koridoru ukupno će pripasti 22,8 hektara priobalja.
Planirano je da linijski park ima oko pet kilometara biciklističkih staza, 100.000 kvadratnih metara pešačkih površina, 200 hiljada metara kvadratnih zelenih površina, 5.000 novih stabala i 500 klupa za posetioce.
Da bi se obezbedio pun kontinuitet zelenog javnog prostora, predviđeno je da se sve postojeće i buduće saobraćajnice koje se ukrštaju sa parkom denivelišu, a da se sadržaji na konstrukcijama usklade u nivou Linijskog parka. Za tu potrebu biće rekostruisana tri postojeća podvožnjaka u Tadeuša Košćuška, Dubrovačkoj i Knežopoljskoj, ali i izgrađena tri nova na ukrštanju parka sa Cvijićevom, Žorža Klemansoa i Dunavskom.
Pored ovih podvožnjaka, planiran je i jedan nadvožnjak, koji će preko Poenkareove spojiti Dunavsku sa Bulevarom despota Stefana. U planu je i da se završi rampa na Pančevačkom mostu, pa će u budućnosti vozači na „Pančevcu" imati i opciju direktnog isključenja ka Vilinim vodama.
Visinska razlika koja postoji na delovima terena rešena je stepenastim modelovanjem terena koji se spušta ka reci, a u okviru parka planirano je nekoliko podzemnih garaža i dve metro stanice.
U izgradnju parka uključen je i Zavod za zaštitu spomenika Beograda s obzirom na to da ovde nije reč samo o kreiranju velike zelene oaze, već i o jednom novom otkrivanju istorijskog lica grada, s obzirom na to površina obuhvata i pojas kompleksa Beogradske tvrđave u Donjem gradu. Radovi su otkrili neke delove tvrđave koji su bili zatrpani, zbog čega će šetnja ovim parkom biti šetnja kroz istoriju.
Tako će, na primer, u okviru devete celine „Linijskog parka" koja se proteže između zapuštene Dunav stanice i Poenkarove zgrada ovog objekta biti zadržana i rekonstruisana da bi u budućnosti imala namenu muzeja železnice.