Реконструкција Кнез Михаилове улице је део ширег плана уређења центра Београда који укључује спајање пешачке зоне ове улице са Калемегданом. Пројекат је инициран како би се побољшао изглед и функционалност најпознатије београдске улице, уз очување њене историјске вредности и културног значаја.
Реконструкција Кнез Михаилове улице у Београду представља један од најамбициознијих градских пројеката који је градоначелник Александар Шапић најавио као значајан корак у модернизацији и очувању историјског наслеђа главног града.
Радови ће обухватити потпуно уређење улице, укључујући замену подлоге, рестаурацију фасада, унапређење јавне расвете и постављање савремених урбаних мобилијара. Циљ је да се улици врати стари сјај, уз интеграцију модерних елемената који ће је учинити функционалнијом и атрактивнијом за посетиоце и становнике.
„Дошло је време да спроведемо у дело идеју која је настала још осамдесетих година, када је на предлог Брана Јовина требало да се овај део од Калемегданске тврђаве до Теразијске чесме претвори у пешачку зону, чиме би коначно било омогућено Београђанима и свима онима који дођу у наш град да несметано пролазе од београдског „Победника” и кроз читав Каламегдански парк скроз до Теразијске чесме.”
„Сада имамо идејно решење и очекујемо да ускоро буду створени услови да на делу Париске, одавде до Грачаничке и до Узун Миркове, направимо велики трг, шеталиште и пешачку зону. Паралелно ћемо гледати да урадимо једну врсту реконструкције Кнез Михаилове, где год је то могуће, са посебном пажњом на плато испред Филозофског факултета, за који смо већ урадили пројекат.” поручио је градоначелник Шапић у мају 2024. године приликом најаве радова на новој пешачкој зони.
Поред реконструкције, планирано је увођење шатл-возила, које ће након што буде уређен трг и пешачка зона, грађане са Доњег Дорћола који дођу трамвајем до Цара Душана превозити до Узун Миркове и новог трга.
Пројекат је осмишљен тако да олакша приступ грађанима и туристима, истовремено чувајући природна и културна богатства. Планирано је и затварање дела улице за моторни саобраћај како би се Кнез Михаилова повезала са Калемегданом, чиме ће постати јединствена пешачка зона од културног и историјског значаја.
„Морамо да чувамо простор око Калемегданске тврђаве и природна богатства која имамо."
Очекује се да реконструкција буде завршена у фазама, у зависности од временских услова, а радови ће се обављати тако да минимално утичу на живот грађана и функционисање центра града.
Ова улица никад није мењала свој назив, некада је представљала најкраћу везу између Калемегдана и вароши, а данас је културно средиште престонице. Трагови античке цивилизације уткани су у историју Кнез Михаилове улице, а у време Римљана, један од главних прилазних путева, „Via cardo”, обухватао је највећим делом подручје данас најпознатије београдске улице.
Почетком 20. века Кнез Михаилова улица постаје популарно место за живот међу познатим београдским породицама које су се бавиле трговином, банкарством, политиком и индустријом.
До осамдесетих година прошлог века Улица кнеза Михаила имала је коловоз и тротоаре, а након темељне реконструкције претвара се у пешачку зону.
Данас је омиљено место за шетњу бројним туристима, али и становницима главног града.