Слушај вест
Величина слова

Доласком Александра Шапића на чело Београда усмерена је пажња на очување традиционалних вредности, као и на подршку свим грађанима који у њему живе, породици и деци.

Уколико желимо да на прави начин васпитавамо будуће генерације, треба да негујемо заједништво и слогу, да покажемо да постоје и да поштујемо традиционалне вредности, да не смемо да одустанемо од њих, нити од наше прошлости, рекао је градоначелник Александар Шапић приликом представљања прве манифестације „Београдски дани породице“.

Неговање сећања на људе и догађаје који су обликовали нашу историју важно је ради очувања националног и културног идентитета. 

Манифестација „Београдски дани породице“ постаје градска традиција - организована је 2024. године други пут заредом.

„Београдски дани породице” су јединствена манифестација код нас, коју је покренуо Александар Шапић током градоначелничког мандата 2023. године. Идеја и мисија ове манифестације јесте очување породичног јединства и традиционалних вредности, које се темеље на основној ћелији друштва – породици.

Манифестација „Београдски дани породице 2024” почела је 13. априла и трајала је до 15. јуна, с тим што је 15. мај – Међународни дан породице, посебно обележен. Током двомесечног трајања организован је богат програм на више градских локација. Садржаји су обухватали област уметности, спорта и забаве. Атрактивни програми били су намењени становницима Београда и посетиоцима престонице свих старосних доби.

Концепт је тако замишљен да одговара интересовањима сваког члана породице: „Београдски дани породице" укључују сусрете, игру, забаву у природи и контакте са животињама намењене најмлађима, затим широку палету музичких жанрова, као спортске и едукативне догађаје.

Током трајања манифестације организовано је више од сто концерата класичне, џез, блуз и поп-рок музике, учествовало је више од 350 извођача и више од 100 музичких састава, као и културно уметничка друштва из целе Србије. У склопу „Београдских дана породице 2024” одржани су већ традиционални „Карневал бродова”, „Улични карневал”, а приказано је више од 50 биоскопских пројекција на отвореном и више од 30 позоришних представа.

Сви људи који живе у нашој земљи јесу једна породица!“

Александар Шапић, градоначелник Града Београда

„Београдски дани породице” су имали 18 тематских зона на више локација, од Трга републике, преко Кнез Михаилове улице до Калемегдана и постављено је 10 бина. Пружена је шанса најбољим младим бендовима, као и бројним културно-уметничким друштвима из читаве Србије да први пут наступе и покажу своја достигнућа. У целокупан програм манифестације укључено је око 30 постојећих фестивала. На Тргу републике је организовано „Колективно венчање”, које увек привлачи велику пажњу.

На овој манифестацији представљен је 2023. године и нови слоган града „Београд – град радости” (енгл. 'Belgrade, Сity of Јoy').

IMG-20230624-WA0034.jpg
београдсад.рс

„Београд није само град провода и забаве, како неки воле да нас представе. Београд је далеко више од тога. Радост је термин који у себи садржи и забаву и провод, али и срећу, културу, лепо васпитање, гостопримство за све оне који га посећују, али и бригу о онима који у њему живе. Радост је када поштујемо једни друге, љубав и све оно што носи радост живота. Радост је живот и зато ће нови слоган нашег града бити 'Београд, град радости'“, рекао је градоначелник Шапић.

„Сви људи који живе у нашој земљи јесу једна породица и зато сматрам да ако се ми, који смо на одређеним позицијама у друштву, не трудимо да негујемо ту врсту блиских, међуљудских, породичних и пријатељских односа, онда не можемо да очекујемо ни од неких других да то раде."

Александар Шапић, градоначелник Града Београда

„Београдски дани породице” су манифестација, која је проглашена за манифестацију од посебног значаја за Град Београд.

Након што је више од 20 година пошта жртвама комунистичког терора одавана у блату и корову, споменик „Краљева чесма“ у Лисичјем потоку је рестауриран, а простор око њега уређен у спомен-парк.

kraljeva cesma split 1.jpg
Изглед спомен-парка Краљева чесма пре и после уређења
београдсада.рс

Овај комплекс подигнут је у знак сећања на краља Александра I Карађорђевића, а на овом месту је непосредно после Другог светског рата стрељано више хиљада невиних жртава комунистичког режима. 

„Краљ Александар је био ујединитељ, јер је разједињавање српског народа трајало вековима, док је комунистички режим такву ствар довео до врхунца.” 

Градоначелник Александар Шапић на одавању почасти поводом 90. годишњице смрти краља Александра I Карађорђевића (9. октобар 2024. године)

Градоначелник Александар Шапић је иницирао обнову „Краљеве чесме” због посебног значаја за наш народ. Он је на одавању почасти поводом 90. годишњице смрти краља Александра I Карађорђевића истакао да је краљ  једна од најважнијих личности у нашој историји и такво место заслужује у српском друштву, култури и историји.

Градоначелник Београда Александар Шапић је предао иницијативу Министарству културе за подизање споменика генералу Драгољубу Дражи Михаиловићу.

Поред прве локације у парку „Теразијска тераса”, предложио је још једну у Парку пријатељства на Новом Београду. 

Пре него што је предао иницијативу Министарству културе, градоначелник Београда Александар Шапић, у септембру 2024. године је поднео званичну иницијативу Комисији за споменике и називе тргова и улица Скупштине Града Београда да се Драгољубу Дражи Михаиловићу подигне споменик у парку Теразијска тераса.

После сагласности Министарства културе, овај предлог ће се наћи пред одборницима Скупштине Града Београда.

Споменик браниоцима Београда се налази на Дунавском кеју у близини спортског центра „Милан Гале Мушкатировић” и један је од најважнијих спомен-паркова у главном граду.  Подигнут је 1988. године, дело је вајара Николе Коље Милутиновића. Изграђен је у камену и бронзи, а висок је 350 центиметара.

branioci beograda.jpg
Изглед Споменика браниоцима Београда 1915. године и спомен-парк око њега пре и после уређења.
београдсад.рс

На овом месту су уклоњени тениски терени који су били у непосредној близини, направљен је парк, проширена бициклистичка стаза, постављени су стубови, посађено је 200 нових садница, као и информативне табле о ком споменику је реч.

Читав комплекс у околини споменика је проширен и уређен, чиме је указано поштовање према онима који су у Првом светском рату жртвовали своје животе за одбрану Београда и отаџбине.

65899.jpg
београд.рс

Споменик је данас један од симбола Београда и важно историјско место. После коначног уређења је понос престонице и доказ да хероји који су бранили наш град против много јачег непријатеља нису заборављени.

„Град Београд ће од следеће године у потпуности преузети организацију обележавања Дана одбране Београда 1915. године. Следеће године је 110 година од битке за одбрану Београда 1915. године и обележићемо то посебним догађајем и академијом“.

Александар Шапић, градоначелник Београда октобра 2024. године приликом обележавања Дана одбране Београда 1915. године

Први човек Београда рекао је да смо последњих неколико година почели да негујемо културу сећања на тај период наше историје, који је био потпуно запостављен, а један је од најважнијих периода у историји нашег народа.

„Мислим на период балканских ратова, Првог светског рата и свега онога што нам је управо омогућило да живимо данас у слободној земљи“, рекао је градоначелник Шапић и додао да „желимо да нашу децу у школама учимо стварима о којима сплетом околности нису учили, те да будемо поносни на наше претке“.

У новембру 2023. године откривен је и Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине 1990–1999, који се налази у Хајдук Вељковом парку. Завршена је конзервација са рестаурацијом споменика Вуку Караџићу на углу улица Рузвелтове и Краља Александра и рестаурација барељефа на Споменику захвалности Француској на Калемегдану.

Имена симбола Београда, као што је Београдска арена више неће бити на продају. „Београдска арена” један је од симбола нашег града, ту се одржавају најважнији културни, спортски и сви други догађаји и манифестације.

Од 2010. године „Арена” је била на продају, носила је имена разних фирми, компанија, а последње које је носила било је „Штарк арена”.

arena final.jpg
Изглед Београдске арене пре и после враћања изворног имена.
београдсад.рс

На иницијативу градоначелника Александра Шапића Арени је у априлу 2024. године враћено изворно име и она, као ни други симболи Београда, више неће бити на продају докле год, како је рекао, он буде био на челу града.

Сарадња Србије и Републике Српске од великог је значаја за опстанак нашег народа, а Град Београд помаже братске градове.

60676.jpg
београд.рс

На иницијативу градоначелника Александра Шапића одобрена је помоћ за изградњу Градске куће и општини Соколац у Републици Српској

Подели вест