Реконструкција зграде Музеја града Београда у Ресавској улици, некадашње зграде Војне академије, представља пројекат од националног значаја.
Завршетак реконструкције планиран је за почетак 2026. године, чиме ће Музеј коначно добити свој стални дом након деценија привремених решења.
Реконструкција зграде у Ресавској улици обухватаће њен преображај у значајну културну установу на 17.000 квадратних метара, што је чини највећим музејом у Србији.
Пројекат укључује нове просторије за сталне и привремене изложбе, едукативне радионице, као и депое за слике, скулптуре и намештај. Планиран је и јавни део са отвореним лапидаријумом и амфитеатром у дворишту музеја.
Ова зграда ће имати сутерен, приземље, два спрата и повучени спрат, са фокусом на модерну и функционалну организацију простора.
Музеј града Београда тренутно је смештен на неколико различитих локација. Експонати и збирке се налазе у различитим музејским објектима широм Београда.
„Народ који не води рачуна о својој култури и културном уздизању нације не води рачуна ни о својој будућности нити може да рачуна на просперитет.“
Нова зграда Музеја града Београда је пројектована крајем 19. века и има значајну историјску вредност.
Простире се између улица Немањине, Ресавске и Бирчанинове и у њој ће по завршетку радова бити изложена стална поставка Музеја који чува више од 130.000 артефаката.
Током реконструкције ће се водити рачуна и о високој архитектонској вредности ове зграде која ће бити модернизована уз очување њеног историјског карактера и естетских вредности.
Највећи музејски комплекс у Србији обухватаће простор за сталне и привремене изложбе, едукативне радионице, предавања и културне догађаје.
Нова стална поставка ће приказивати историју Београда од праисторије до савременог доба, укључујући археолошке, уметничке и историјске експонате, као и предмете из легата познатих уметника и личности Београда.
Реконструкција је део шире стратегије развоја музејске инфраструктуре у Београду, која укључује и отварање других нових музеја у наредним годинама.