Приликом рестаурације Споменика захвалности Француској на Калемегдану барељефи са постамента су замењени верним репликама, а оригинали уклоњени због великих оштећења.
Они су подвргнути пажљивом поступку рестаурације и конзервације, биће део музејске поставке, заштићени од свих временских услова.
Рестаурација барељефа са Споменика захвалности Француској на Калемегдану део је пројекта обнове овог значајног дела вајара Ивана Мештровића.
Током рестаурације монументална скулптура је скинута са постамента, темељно очишћена и рестаурирана, а затим враћена на нови постамент. Док је масивна скулптура израђена од бронзе одолела „зубу времена", плитки рељефи којима је Мештровић, пре скоро 90 година, украсио постамент, били су знатно оштећени.
Из тих разлога је одлучено да се замене репликама које је, према прецизним мерама оригиналних барељефа, израдио вајар Горан Чпајак, редовни професор Факултета примењених уметности, са својим тимом.
За разлику од старих барељефа, који су били од пет елемената и на порозном брачком камену, нови су урађени у једном комаду и у мермеру.
Први барељеф носи назив „Сорбона" и приказује седећу женску фигуру, младу жену окружену ђацима. Она персонификује просветну помоћ Француске српској омладини у току и после Првог светског рата. Овај барељеф је постављен на источној страни споменика Француској.
Други барељеф има назив „Ратници", а представља сарадњу српских и француских војника током Првог светског рата. Постављен је на западној страни постамента великог споменика. На страни постамента без рељефа исписане су чувене речи „Волимо Француску као што је она нас волела."
Како би би се обезбедила њихова дуготрајна заштита од даљег пропадања услед изложености временским условима на отвореном простору, оба оригинална барељефа са Споменика захвалности Француској на Калемегдану су пренета у Музеј града Београда.
До сада, рестаурација једног барељефа, „Ратника“ је завршена, док је процес рада на „Сорбони“ још у току.
Рестаурација укључује обнову аутентичних детаља оштећених током деценија, конзервацију и прилагођавање за будуће излагање јавности у оквиру музејске поставке.
„Учинићу све као градоначелник Београда да заједничким снагама гајимо односе између два народа. Онај ко заборавља историју, тај искуство баца кроз прозор, што не смемо да дозволимо. Треба да сећање чувамо из поштовања према нашим прецима и будућим генерацијама. Наши француски пријатељи тада су постали наша браћа по оружју и они ће то, што се српског народа тиче, остати заувек.“