Град Београд континуирано ради на реконструкцији постојећих и изградњи нових градских пијаца стварајући боље услове и за купце и за продавце.
Константно се улаже у реконструкцију и модернизацију градских пијаца. Од када је на челу града градоначелник Александар Шапић обновљено је неколико пијаца међу којима су „Стари Меркатор”, пијаца у Борчи, отворен је нови „бувљак“, Отворени тржни центар на Миљаковцу, а у току су радови на пијацама у Обреновцу и Лазаревцу.
„Пијаце су важно место за све грађане и уколико оне нису уређене и сврсисходне, онда је то огледало свих нас."
Током 2025. године почињу и радови на обнови „Каленић“ пијаце. Реконструкција једне од најпопуларнијих пијаца у граду подразумева њену поделу на четири целине, а становници Врачара, али и целог Београда уживаће у куповини након завршетка радова.
У изради су и пројекти за „Бајлони“ и пијацу у Младеновцу, као и за пијацу на Бановом брду.
На Бановом брду у плану је да се уз пијацу направи мали трг који је повезан са парком, паркингом и пијацом. Околина пијаца биће уређена тако да буде место за окупљање грађана, а изградњом паркинга и гаража решиће се проблем паркирања и гужви у тим деловима града.
Град Београд је решен да се београдске пијаце уреде, а све оне којима је то потребно, озбиљно реконструишу.
Реконструкција пијаце у Борчи је завршена у октобру 2023. године и побољшала је услове куповине за око 40.000 суграђана колико их се овде снабдева воћем, поврћем и осталим потрепштинама.
У оквиру радова, асфалтирано је 2.400 квадратних метара пијачног платоа, постављене су 144 нове тезге у зеленом делу и 40 нових и модерних боксова у занатском делу пијаце.
Потпуно је обновљен и део пијаце за продају производа животињског порекла, где је постављено 18 расхладних витрина у којима се продају јаја, месо, домаћи млечни и сухомеснати производи. Око пијаце „Борча” је регулисан на нов начин и саобраћај како би се избегле гужве.
Захваљујући потпуној ревитализацији целог простора на пијаци „Стари Меркатор" услови продаје су знатно побољшани.
Пијаца је отворена још 1972. године, а изграђена је у оквиру великог трговинског комплекса, у самом центру општине Нови Београд. Сада је на њој урађена потпуно нова кровна и подна облога, као и вентилација, а на свим улазима су нова, аутоматска врата. Постављене су нове водоводне и канализационе цеви, уграђена је нова спољна столарија и окречени сви зидови унутар пијачног дела.
Пијаца је опремљена са 144 тезге и 20 расхладних витрина, а сређени су и локали који се налазе унутар пијаце.
Уређен је и посебан део за цветну пијацу где потрошачи, уз редовну набавку, могу да пазаре и саксијско и резано цвеће, као и саднице, а у зимском периоду и јелке.
Обновљен је и пијачни плато и мобилијар, а пијаца је добила и подземну гаражу са додатним паркинг-местима.
„Желимо свим београдским пијацама да дамо нови сјај, а да истовремено задржимо њихову традиционалну улогу у друштву."
Нови „бувљак“- Отворени тржни центар отворен је у Варешкој улици на Миљаковцу простире се на 12.000 квадратних метара, има 230 тезги, 60 локала и 130 паркинг-места.
„Нови ОТЦ има много квалитетније услове за закупце, али и за људе који долазе да купују, у односу на стари који се налазио на Новом Београду“.
Простор је урађен по свим светским и европским стандардима, има много квалитетније услове за закупце, али и за људе који долазе да купују, у односу на стари који се налазио на Новом Београду.
Вредност радова износи нешто више од 900 милиона динара.
Лазаревац добија нову пијацу, трг, паркинг и подземну гаражу. Развој рубних општина један је од приоритета Града Београда и политике коју води градоначелник Александар Шапић.
Пијаце су саставно место наше културе и оне су сада у потпуном новом руху, по новим стандардима.
Нова пијаца у Обреновцу најбољи је одговор на потребе грађана које стари пијачни комплекс више није могао да подмирује.
На простору између улица Вука Караџића, Војводе Мишића, Дома здравља и градског трга, гради се модеран објекат са две затворене хале.
У једној су предвиђене тезге за зелену пијацу, а у другој расхладне витрине за млечне производе. Нова пијаца доноси још једно важно решење за Обреновчане и њихове госте - подземну гаражу, са 75 паркинг-места.
На овој пијаци ће бити обезбеђени бољи услови за пласман робе локалних пољопривредника и произвођача, као и удобнија набавка за све купце који се на пијаци снабдевају.
Радови на реконструкцији и модернизацији Каленић пијаце требало би да почну током 2025. године.
Ова пијаца простире се на око 10.000 квадратних метара и представља једну од најважнијих пијаца у нашем граду.
Прва целина обухватиће највећи део пијаце са 510 тезги, четири пјацете са чесмама и клупама и биће наткривена надстрешницом. Друга целина ће се фокусирати на гастрономске објекте, укључујући продају прехрамбених производа и припрему готове хране, док је трећа предвиђена за објекат млечне хале и налазиће се на углу Његошеве и Улице Максима Горког.
Млечна хала имаће 50 продајних места и биће опремљена специјализованим простором за продају млечних производа. Поплочани простор (Плато Соје Јовановић) на раскрсници Максима Горког и Његошеве улице, са трибинама које ће уједно бити и приступно степениште ка објекту млечне хале, представљаће четврту целину.
Једна од омиљених пијаца Београђана изграђена је 1926. године. До сада је неколико пута била реконструисана, али никада на овако обиман и свеобухватан начин, а по оцени магазина Financial Times проглашена је за једну од најбољих на свету.
Отворена је и набавка за пројектовање пијаце Скадарлија и заједно са реконструисаном Каленић пијацом, новим објектима у Лазаревцу и Обреновцу, Београд ће добити четири потпуно нове, модерно опремљене пијаце.
Тако ће и овај део града добити савремени пијачни простор који ће у понуди имати бројне садржаје.
Поред продајног дела предвиђена је и изградња подземне гараже са 305 паркинг-места у три нивоа, а у склопу парцеле пијаце налазиће се и метро станица Скадарлија.
Пијаца „Земун”, која је смештена у старом језгру ове београдске општине, у потпуности ће бити ревитализована, саопштено је из ЈКП-а „Београдске пијаце”.
Пијаца ће имати изглед који ће се уклопити у амбијенталну целину старог језгра Земуна. Биће постављена нова опрема, надстрешница, као и гастро блок намењен свим љубитељима добре кухиње, позитивне енергије и пријатне атмосфере.
Посетиоци ће моћи да уживају у куповини и разноврсним street food ресторанима, али и у уређеној пијаци.
Када је уређен, Зелени венац је постао централно градско место и саобраћајно чвориште на којем су се укрштали путеви оних који су путовали у Београд или одлазили из њега.
„Зелени венац" је једна од најстаријих и најпосећенијих београдских пијаца. Изграђена је 1920. године.
Због јединственог архитектонског решења читав комплекс пијаце „Зелени венац“ проглашен је спомеником културе од посебног значаја.
Колико је омиљена међу народом показује и то да су је Београђани назвали „краљицом пијаца”.
Она за грађане није само пијаца, већ место сусрета и разговора, овде свака тезга има своју причу, а локација у самом центру града на окретници аутобуса, омогућава брз и лак долазак до ње. У будућности, према плановима Града Београда и она ће бити преуређена.